Liškuña: Lady Vanilka - královna českého internetu. Nebo dilin?

9. december 2012 at 18:54 | Victo Ria
Ahoj. Kdysi, když jsem měla velký zájem o žurnalistiku, vyšel na mém minulém blogu rozhovor a blogerkou Liškuñou. Bylo to cca. před 2 lety, bylo mi tak 14-15 (teď je mi skoro 17). Předmětem rozhovoru byla velmi populární Lady Vanilka. Před časem jsem se koukla na Liškuñy blog a fakt mě naštvalo že je smazaný. S adminkou Luss, jak se doopravdy jmenuje, mám ale stále kontakt. No co už. To je jedno. Rozhovor v CČ :)

BTW; rozhovor možná fanoušky LV urazí. Ale co už :)


Me: Co si myslíš, že dělá blog LV tak populární?
L: myslím, že články to fakt nejsou. Občas mi připadá, že má MichalQa v hlavě šminky od Avonu (smích).

M: Pokud jsem uhodla, LV fakt nesnášíš. Je to tak?
L: Trefa do černého (smích)

M: Proč vlastně?
L: Zkuste to uhodnout. Proč? Je to obyčejná dilina co si řekla, že si založí blog a ZROVNA tam začali chodit lidi. Bože, kam ten svět spěje...

M: Co ti na Vanilce konkrétně tak vadí?
L: Toho je dost. Je neuvěřitelně namyšlená, píše, že je grafomanka a přitom je to něco jako Barbie. Nemám ráda lidi, co o sobě říkají kdovíco, dělají že sebe ostřílený drsňáky a přitom to ani nejsou. Přečtěte si třeba TOTO: holky, které jsou znuděný svým životem a mají růžové brýle (Já vím jak je svět krutý a spravedlnost neexistuje! Psala to ve 13ti letech. Ví hov*o. Mě teda připadá, že sebe miluje až moc. Ano? Očividně je právě Michaela znuděná holka z růžovýma brýlema. Proč by asi psala takový kraviny? WTF :OO

M: Natalia Sadness nebo LejdiiiVanilQa? :)
L: To je těžký. NATALIA SADNESS. Taky je to Barbie, ale aspoň umí psát články a má (sice malý) mozek.

M: díky za rozhovor :))*
L: nz :D

Já s Liškuñou - do posledního puntíku - souhlasím.

Jo, občas třeba taky vypadám jako dilina, ale... Tohle je náš názor.

Konečný názor: NESNÁŠÍM LV :))


 

2 people judged this article.

Comments

1 Terka | Email | Web | 25. december 2012 at 21:09 | React

Naprostý souhlas!:)

2 Terka | Email | Web | 25. december 2012 at 21:10 | React

* Mimochodem, já mám o žurnalistiku zájem stále :)

3 Albertnix | Email | Web | 7. june 2018 at 15:29 | React

The prostate related is the central part of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate related is located just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, in most cases really miserable and inconvenient for the patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, also known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years old. Infections with the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of types of prostate infection. It is due to bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition connected with a particular defect in the gland along with the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be caused by trauma towards the urinary tract or by infections received from other areas from the body. A patient may experience testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal from the prostate defect then the utilization antibiotics and NSAIDs to help remedy the soreness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not yet to determine the cause of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective diet is important. These are some of the steps you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for overall health and will also also maintain your urinary track clean.

2. Some studies claim that a number of ejaculations weekly will prevent prostate type of cancer.

3. Eat beef without excess. It has been shown that consuming more than four meals of beef weekly will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most significant measure to take to make sure a wholesome prostate would be to choose regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you must go for prostate examination at least once a year.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement